Budowa generatora synchronicznego

Budowa generatora synchronicznego

Do budowy generatora wykożystałem silnik asynchriniczny z wirnikiem klatkowym. Aby zwykły silnik klatkowy mógł pracować jako generator należy wyposażyć go w wirnik, który stanowi źródło pola magnetycznego. żródłem pola magnetycznego może być uzwojenie wzbudzajace lub magnes trwały. W moim przypadku, silnik miał moc 1,1kW tak więc uznałem, że najlepszym rozwiązaniem jest wyposarzenie wirnika w magnesy trwałe.

Stojan posiada 24 żłobki. Zakładając że wykożystuje uzwojenie proste, jednowarstwowe moge uzyskać maksymalnie 4 pary biegunów. Stosujac uzwojenie z czterema parami biegunów częstotliwość 50Hz można uzyskać przy prędkości obrotowej równej 750 obr/min. Rys.1. przedstawia schemat uzwojenia stojana.

 

Rys.1. Schemat uzwojenia strojana

 

Rys.2.Gotowe uzwojenie.

 

Aby przykleić magnesy do wirnika należało zmniejszyć jego średnice o 4,2mm. Do tej czynności najlepszym urządzeniam jest tokaraka - szybko i prezyzyjnie przytnie i wygładzi powierzchnię wirnika. 

W projekcie wykorzystałem magnesy w kształcie wycinków walca o grubości 4mm, r = 74mm, R = 78mm, l = 28mm, α=24°.  

 

 

Rys.3.Kształt i wymiary magnesów naklejonych na wirnik.

Magnesy rozmieszczone są na obwodzie wirnika w  8 rzędach (naprzemiennie S i N) po trzy w każdym rzędie. Aby zminimalizować siły skoków między żłobkami podczas pracy maszyny zachowany został skos klatki wirnika. Rys.4. przedstawia wirnik z naklejonymi magnesami.

 

Rys.4. Wirnik z naklejonymi magnesami trwałymi.

Na zdjęciu Rys.4. widać opisy biegunów poszczególnych magnesów i sposób wykonania. Po "magnesowaniu" wirnik nie zmienił swoich wymiarów. 

 

 

Kolektor słoneczny online

Sorry, you need to install flash to see this content.
Więcej statystyk »
Więcej informacji »

Elaktrownia wiatrowa online

Sorry, you need to install flash to see this content.
Więcej statystyk »
Więcej informacji »
Strona domowa - Paweł Pydyś © 2007-2022 - info@pydys.com - informacje