Budowa generatora synchronicznego

Do budowy generatora wykożystałem silnik asynchriniczny z wirnikiem klatkowym. Aby zwykły silnik klatkowy mógł pracować jako generator należy wyposażyć go w wirnik, który stanowi źródło pola magnetycznego. żródłem pola magnetycznego może być uzwojenie wzbudzajace lub magnes trwały. W moim przypadku, silnik miał moc 1,1kW tak więc uznałem, że najlepszym rozwiązaniem jest wyposarzenie wirnika w magnesy trwałe.

Stojan posiada 24 żłobki. Zakładając że wykożystuje uzwojenie proste, jednowarstwowe moge uzyskać maksymalnie 4 pary biegunów. Stosujac uzwojenie z czterema parami biegunów częstotliwość 50Hz można uzyskać przy prędkości obrotowej równej 750 obr/min. Rys.1. przedstawia schemat uzwojenia stojana.

 

Rys.1. Schemat uzwojenia strojana

 

Rys.2.Gotowe uzwojenie.

 

Aby przykleić magnesy do wirnika należało zmniejszyć jego średnice o 4,2mm. Do tej czynności najlepszym urządzeniam jest tokaraka - szybko i prezyzyjnie przytnie i wygładzi powierzchnię wirnika. 

W projekcie wykorzystałem magnesy w kształcie wycinków walca o grubości 4mm, r = 74mm, R = 78mm, l = 28mm, α=24°.  

 

 

Rys.3.Kształt i wymiary magnesów naklejonych na wirnik.

Magnesy rozmieszczone są na obwodzie wirnika w  8 rzędach (naprzemiennie S i N) po trzy w każdym rzędie. Aby zminimalizować siły skoków między żłobkami podczas pracy maszyny zachowany został skos klatki wirnika. Rys.4. przedstawia wirnik z naklejonymi magnesami.

 

Rys.4. Wirnik z naklejonymi magnesami trwałymi.

Na zdjęciu Rys.4. widać opisy biegunów poszczególnych magnesów i sposób wykonania. Po "magnesowaniu" wirnik nie zmienił swoich wymiarów. 

 

 

Dodaj nowy komentarz

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.

Kolektor słoneczny online

Sorry, you need to install flash to see this content.
Więcej statystyk »
Więcej informacji »

Elaktrownia wiatrowa online

Sorry, you need to install flash to see this content.
Więcej statystyk »
Więcej informacji »
Strona domowa - Paweł Pydyś © 2007-2022 - info@pydys.com - informacje